/ registrácia

svet slovenského interiéru

Hľadaný reťazec sa nenašiel
zadajte čo hľadáte a vyberte v ktorej časti stránky
nákupný košík
0 ks / 0,00

Biokrby - čo o nich treba vedieť

od biokrby vintage v O INTERIÉRI pridané 24.01.2016

Volám sa Roman Pojezdál. Zaoberám sa výrobou kovaných biokrbov a obostavaním biokrbových vložiek. V tejto oblasti sa pohybujem už asi 3 roky. Za ten čas som mal možnosť stretnúť sa s mnohými názormi a postojmi zákazníkov. Biokrbové vložky sú len základom niečoho, čo zákazník vie nakoniec premeniť na pekný dizajnový prvok.

Sám mám doma biokrb a som s ním nadmieru spokojný. Hodnotím to ako vynikajúcu investíciu a rozhodnutie.

Je viacero otázok od zákazníkov, ktorý sa ma prakticky pýtajú stále to isté a tak som sa rozhodol spracovať odpovede na najčastejšie otázky. Nie je to odborná publikácia, ktorej laik nerozumie. Je to malá pômocka pre zákazníka, ktorý sa rozhoduje pre biokrb.
Biokrb mám sám doma už druhý rok a som s ním veľmi spokojný.
Na Slovenskom trhu sa spravidla objavujú cenovo dostupné biokrby pôvodom z Poľska, Číny alebo Slovenska. Z Nemecka, resp. od západných výrobcov, sú spravidla cenovo výrazne vyššie. Ale všetko je otázkou  finančných možností Vás ako zákazníka.


 

20 odpovedí, ktoré je dobré vedieť, aby ste predišli sklamaniu:

Čo som od neho očakával?
Biokrb je vynikajúci prostriedok na navodenie pozitívnej emócie, je to relatívne lacné riešenie a zároveň nenáročné na prevádzku.

Čo som od neho neočakával?
Biokrb nie je vhodný ako primárny zdroj tepla, jeho prevádza je pre tento účel neekonomická.

 

Aké sú základné pravidlá na umiestnenie?
Biokrby vydávajú počas horenia pomerne značnú teplotu, ktorá stúpa smerom nahor - umiestnenie televízora alebo horľavých predmetov je potrebné konzultovať s predajcom.

Je prevádzka drahá?
Biokrb spravidla nie je stavaný na celodňovú prevádzku, čiže ak je spotreba približne 1 liter biopaliva na 4 hodiny, vychádza to približne na 2,50 až 3,50 Eura.

 

Akú veľkosť mám zvoliť?
Veľkosť je samozrejme podriadená možnostiam priestoru alebo steny, kam ho chcete umiestniť. Je potrebné dbať aj na zásadu, že čím je krb väčší /s väčším horákom/, tým viac kyslíka v miestnosti spáli. V technických parametroch býva doporučený minimálny objem miestnosti pre ten daný model.

 

Aké biopalivo mám použiť?
Na trhu je množstvo biopalív. Zásadou je hlavne to, že sa musí jednať o bioetanol určený do biokrbov /bezzápachový, aroma alebo gel/. Niekedy sa môže stať, že v prípade nepriaznivých atmosférických podmienok /vysoký tlak/ je pachová stopa výraznejšia.

Chcem obostavbu
Mnohé biokrbové vložky sú tvarovo určené na obostavbu tak, aby tvorili ucelený interiérový prvok a pôsobili harmonicky ako skutočný krb, pec alebo krbové kachle. Tento krok je možné urobiť aj postupne, časom. V prípade že máte záujem o realizáciu obostavby na kľúč, môžete ma osloviť na nezáväzný návrh tu na portále Origima.

 

Je to nebezpečné?
Biokrb je spravidla otvorené ohnisko /z dôvodu prístupu kyslíka/, preto je bezpečnosť prvoradá. Biokrbová vložka je kovová a plameň ju dokáže rozohriať na 250 až 300 stupňov Celzia. Preto je dôležité, aby v jeho blízkosti neboli umiestnené horľavé predmety /napr. záves povievajúci v prievane a podobne/.

 

Aký model si mám kúpiť?
Vložky sú spravidla vyrábané ako závesné /otvorené s možnosťou obostavby, uzavreté bez potreby obostavby, vstavané – určené na obostavbu, samostatne stojace na podlahu alebo stôl /. Najčastejšie sú používané práve otvorené vložky s možnosťou obostavby nakoľko dávajú priestor pre dodatočné kreatívne dotvorenie. Samostatne stojace modely /solitéry/ na podlahu alebo stôl sú konštrukčne úplne doriešené bez možnosti zmeny. Biokrbové vložky určené na obostavbu sú priamo určené na zabudovanie do konštrukcie alebo ATYP obostavby.

Čo je aróma alkohol?
Biopalivo /etanol/ sa predáva aj vo forme aromatizovaného s esenciami: napr. škorica, vanilka, eukaliptus či rôzne ovocné vône a podobne. Znižujú prípadnú pachovú stopu a svojou jemnou vôňou navodzujú atmosféru v interiéri. Aróma alkohol býva často už namiešaný s esenciami na to určenými. Nedoporučujem miešať do čistého bioalkoholu esencie, ktoré nie sú vhodné na spálenie.

 

Aké dekorácie môžem použiť?
Na dekoráciu sú veľmi vhodné kamene /častokrát dodávané spolu s krbom/, originálne keramické polienka či aroma mištička na esenciálne oleje. Keramické polienka by sa mali umiestňovať skôr do hlbších krbov v pozadí horáku tak, aby počas horenia nezasahovali do plameňa. Môžu sa totiž poškodiť.

Je sklo v biokrbe potrebné?
Niektorí výrobcovia ponúkajú možnosť dokúpenia skla, no pri drahších modeloch je krb už vybavený sklenými dvierkami. Biokrby nemajú komín, preto platí zásada, že k horeniu potrebujú kyslík z miestnosti. Preto sklo, ktoré sa dá dokúpiť je spravidla iba znížená zábrana. Pri krboch s dierkami sú vo vložke prieduchy na prívod kyslíku do ohniska.

Aké typy obostavieb existujú?
Ak nechcete, aby bola biokrbová vložka iba jednoduchým spôsobom zavesená na stene, ale mala vytvorené aj pekné dizajnové okolie, doporučujem vypracovanie návrhu obostavby. Jej veľkosť a tvar sú už závislé od rozmerových možností. Vhodným materiálom na výrobu sú presné stavebné tvárnice, sadrokartón, kov. Povrchová úprava je hladká alebo s kamenným obkladom. Pre náročnejších máme špeciálne povrchové úpravy: štuk, patina. Realizácia je na mieru.

 

Bezpečnosť
Bioetanol je horľavina I.triedy, preto je ňou potrebné narábať opatrne a s rešpektom. V prípade rozliatia mimo horák pri dolievaní je dobré ho utrieť a nenechávať vyhorieť. V žiadnom prípade nedolievať počas horenia. Opäť naplniť horák po dohorení doporučujem až po krátkom čase, keď horák dostatočne vychladne. Niektoré horáky v sebe obsahujú keramickú vatu, ktorá jednak vytvára knôtový efekt a zároveň aj bráni vyliatiu paliva pri náhodnom pohybe krbu.

Povrchové úpravy
Celkový vzhľad, dizajn a veľkosť je podriadená interiéru. Vkusnou a veľmi univerzálnou povrchovou úpravou je kamenný obklad. Obostavbu je možné dekorovať aj sádrovými odliatkami a celý dizajn krbu dotvoriť do štýlov: shabby, vintage, rustik či patina.

 

Do akej výšky je optimálne umiestnenie?
Optimálne umiestnenie je do 1 metra nad podlahou, nakoľko je to štandardná výška, aby bola krbová vložka dostupná a pri sedení ste mali plameň v úrovni očí.

Z čoho je vhodné urobiť obostavbu?
Obostavba je konečným a dizajnovým dotvorením vzhľadu biokrbu. Väčšie obostavby, realizované z tehál alebo presných tvárnic, majú svoju hmotnosť, preto nie sú vhodné kamkoľvek! Myslím tým hlavne byty na poschodiach. Pred realizáciou takejto obostavby je vhodná konzultácia so statikom. Ak sa obostavba realizuje zo sadrokartónu, jedná sa o ľahkú /ale pevnú/ konštrukciu, ktorá nezaťažuje stavbu. Biokrbové vložky je treba izolovať aby sálavé teplo nepoškodilo konštrukciu. Povrch sadrokartónovej konštrukcie je univerzálny pre akúkoľvek konečnú povrchovú úpravu. V kombinácií so sádrovými dekormi: rozetami, rímsami alebo lištami je ľahké dosiahnuť veľmi vkusné a dizajnové výsledky.

 

Aké doplnky biokrb ponúka?
Doplnky sú spravidla ponúkané ako príslušenstvo a môžu to byť: kamene lesklé alebo štiepané, keramické polienka, aroma mištičky, reflexné ohnisko. Doplnky je vhodné dokupovať podľa nálady a individuálneho vkusu.

Ako často treba vetrať?
Každý biokrb spaľuje kyslík v miestnosti a preto je treba dodržiavať občasný režim krátkeho ale intenzívneho vetrania. Vetraním odstraňujeme aj zbytkovú vyparenú vodu z bioalkoholu, ktorá strháva molekuly etanolu a tie zanechávajú pachovú stopu.

V hore uvedených riadkoch som zhrnul najčastejšie otázky a odpovede na ne pre mojich zákazníkov. Snažil som sa ich vysvetliť jednoduchou a pochopiteľnou formou. Verím že Vám odpovede pomôžu pri výbere biokrbu alebo realizácie obostavby. Ako majiteľ biokrbu hodnotím, že išlo o veľmi dobrú investíciu a som s ním veľmi spokojný.

Niektoré moje výrobky nájdete tu na Origime pod prezývkou "biokrby vintage"

V prípade že máte záujem o realizáciu obostavby na kľúč, môžete ma osloviť na nezáväzný návrh tu na portále Origima alebo v diskusii pod článkom.

 

Roman Pojezdál

 

zdroje:
http://7chauffage-discount.yolasite.com/feuethanolcritpareldorataomoto.php (titulný obrázok)
fotografie v texte: autor

 

komentáre

Pre pridanie komentára je potrebné